Eko udruga Ravni kotari provela je vlastitu analizu uzoraka troske iz šibenskog TEF-a deponirane u neposrednoj blizini kuća u Biljanima Donjim i nepobitno je utvrđeno da su neki elementi i spojevi kancerogeni. Izjavio je to predsjednik županijskog ogranka Hrvatske stranke zelenih Zdravko Belušić na konferenciji za novinare održanoj uz "Crno brdo" troske u Biljanima Donjim. Na presici su se pojavili i predsjednica županijskog SDP-a Renata Dračevac Sabljar, predsjednik županijskog HSLS-a Mate Radović, predsjednica zadarskog HNS-a Ljiljana Klarin i potpredsjednik Eko udruge Ravni kotari Renato Pinčić.
-Analiza je napravljena u neovisnom institutu u Njemačkoj, pa su rezultati na njemačkom jeziku s kojeg čekamo prijevod. Ali, po prvim naznakama, radi se o kancerogenim spojevima, rekao je Belušić ne navodeći naziv njemačkog instituta i dovodeći u pitanje prethodni nalaz Instituta Ruđer Bošković po kojemu se radi o neopasnom inertnom otpadu.
-Uvjeravali su nas da je riječ o inertnom i neopasnom otpadu. Ovdje se kod svake kiše stvara crna rijeka tekućine koja ulazi u splet podzemnih voda, pa zagađivanje prijeti bunarima, bazenima za navodnjavanje, nije isključeno ni zagađivanje nekog od izvora zadarskog Vodovoda ili Vranskog jezera. Okolni mještani ne skupljaju više vodu u gusternama jer nije pogodna za piće, iznio je Belušić.
Potom je naveo primjer Veselka Glavića iz obližnjeg Nadina koji je trosku pomiješao s pitkom vodom i odnio je na analizu u Zavod za javno zdravstvo u Zadru gdje mu je rečeno da ta voda ni slučajno nije za piće i da je opasna po zdravlje. Sudionici konferencije su se usprotivili nekontroliranom deponiranju opasnog otpada u blizini obiteljskih kuća i poljoprivrednih površina i založili se za uklanjanje „Crnog brda“ troske i sanaciju prostora kako bi se poljoprivrednici Ravnih kotara nesmetano mogli baviti ekološkom proizvodnjom hrane.
Predrag Opačić
Snimio Luka Gerlanc / cropix
↧