Kada je zagrebački sudac Igor Pristovnik u susretu Hajduka i Cibalije i drugi put pokazao na bijelu točku mnogi su se uoči drugog pogotka Ivana 'Gige' Vukovića na tribinama Poljuda u čudu pogledavali, u Delićevskom stilu 'Ma je li to moguće?'. Naime nakon što u prethodnih deset kola za 'bijele' nije dosuđena nijedna najstroža kazna u ogledu protiv Vinkovačana, u samo 90 minuta, čak dvaput je arbitar pokazao na bijelu točku u korist 'bijelih'. I to arbitar s kojima Hajduk baš nije imao pozitivan skor. Ne prejudiciramo pritom ništa, igra stvara prilike iz kojih dolazi do jedanaesteraca. Uostalom ovosezonski prigovori Hajduka na suđenje bilo su usmjereni na neke druge odluke (gol Lokomotive iz očitog zaleđa, nepostojeći jedanaesterac za Rijeku) ali jednostavno svi mi pratitelji zbivanja u i oko kluba s Poljuda, kako novinari, tako i navijači, čitatelji, ostali su iznenađeni. Ne događa se to baš često da se Hajduku dosude čak dva penala, pa smo svi skupa - pali po podu. Nije ni čudo da su se 'bijeli' uskomešali tko će pucati penal. Vjerojatno je vladalo mišljenje: 'Tko zna kad će opet!'.
Valjalo je stoga malo zaviriti u arhive, statistike, da vidimo je li penal za Hajduk baš tako čest kao Haleyev komet kao što se čini na prvi dojam. Ali opet ne ići predaleko u povijest. Za statistiku stara poslovica kaže da je kao bikini, da puno toga otkriva, ali najvažnije detalje skriva. E sad je li riječ o bikiniju ili već govorimo o toplesu ostavljamo na slobodnu procjenu.
I malo površnog kopanja po statistici pokazalo je kako je prisutan nesrazmjer kojeg je teško objasniti. Nije naravno čudno da je Dinamo prvi po broju dosuđenih jedanaesteraca, pa ipak su uvjerljivo najbolja momčad HNL-a već godinama, dominiraju, no Hajduk kao prvi pratitelj 'modrih' debelo zaostaje i tek je po tom kriteriju pri dnu HNL-a. Zanimljivo je tako između ostalog da je do spomenutog posljednjeg 11. kola HNL-a i susreta s Cibaliom Hajduk uz Istru 1961 bio jedini klub HNL-a u korist kojeg u deset susreta HNL-a nije dosuđen nijedan jedanaesterac. A u zadnjem 11. kolu jedanaesterci su dosuđeni zanimljivo baš 'bijelima' i pulskim 'žuto-zelenima'. Bila su to jedina dva jedanaesterca dosuđena u toj rundi natjecanja...
Kada se pak pogleda top lista klubova rangiranih po broju jedanaesteraca dosuđenih u njihovu korist ove sezone na vrhu je 'tramvaj trolist' (jedino od klubova iz metropole i okolice nedostaje Zagreb). Dinamo je uvjerljivo na tronu sa čak osam dosuđenih jedanaesteraca u njegovu korist u dosadašnjih 11 susreta, odnosno ako usporedimo s četiri puta više kaznenih udaraca nego što je u istom razdoblju dosuđeno za klub s Poljuda. Drugo i treće mjesto na toj listi drže Dinamova filijala Lokomotiva te zaprešički Inter sa po pet jedanaesteraca. Sva tri spomenuta kluba nisu realizirali po jedan jedanaesterac, igrači Dinama bili su precizni sedam puta, a nogometaši Lokomotive i Intera po četiri puta su zabili s bijele točke. Na dnu te ljestvice su Istra 1961, Slaven Belupo, Zadar i Zagreb kojima je dosuđen samo po jedan jedanaesterac.
Kada se pak baci pogled na sezonu 2011/12 tada su rekorderi bili pulska Istra 1961, Šibenik i Osijek za koje je bilo dosuđeno po sedam jedanaesteraca u 30 kola, brojka koju je ove sezone Dinamo već nadmašio u prvih 10 rundi natjecanja. Za Dinamo je bilo dosuđeno pet jedanaesteraca, kao i za Rijeku, Inter, Slaven Belupo... Za Zadar su dosuđena primjerice četiri jedanaesterca, za Hajduk su svirana tri, a za Split je prošle sezone tek jednom pokazano na bijelu točku.
Kada se pak zbroje prošla i ova sezona opet je na vrhu sličan raspored. Na čelu je opet Dinamo sa 13 dosuđenih jedanaesteraca, slijede Inter Zaprešić sa deset jedanaesteraca, pa Lokomotiva i Osijek sa devet... Na dnu pak dominiraju dalmatinski klubovi, izuzev posljednje Cibalije kojoj je u tom razdoblju dosuđeno tek tri jedanaesterca. Zadru i Hajduku u posljednjoj 41 utakmici dosuđeno je tako po samo pet udaraca s bijele točke, a Splitu tek četiri.
Frane Vulas
↧